HAKKIMIZDA HAKKIMIZDA

Moped motor yağlarından yarış makinelerine...

 

 

Ipone markasının geçmişi, bir dağ bisikleti meraklısının gözlemine dayanmaktadır. Aix-en-Provence'de bulunan bu dağ bisikleti meraklısı 1985 yılında piyasada moped ve scooterlara yönelik yağların olmadığını fark eder ve iki zamanlı motorlara yönelik olarak kendi yağlama ürünleri ailesini piyasaya sürer. Ürünleri, çok kısa bir süre içerisinde gençler arasında büyük ilgi görür ve başarı kazanır.

 

 

Japonca'dan esinlenen isim

 

Tomurcuklanan şirketine bir isim vermek isteyen bu motosiklet meraklısı Japon dövüş sanatlarından esinlenir. Bir dövüşçünün zafer elde etmek için bir dövüş sanatları yarışmasında alabileceği en yüksek puan anlamına gelen Ippon teriminden ilham almayı seçer. O zamanlar Japon motorlarını yansıtacak şekilde Japoncadan ilham almak çok popülerdi.

 

 

Sıra dışı ürünlerle gelen başarı

 

Firma, Fransız iki zamanlı motor madeni yağ pazarına yavaş yavaş damgasını vurur ve aynı zamanda off-road motosiklet sektörüne de giriş yapar. Ürün yelpazesi kısa sürede çilek kokulu yağların tanıtılması da dahil olmak üzere yeni ve sıra dışı ürünlerle genişler. Bu riskli ancak kazandıran hamle ile çilek kokulu yağ gençler arasında gerçek bir başarı elde eder.

 

 

Yamaha ile ortaklık

 

Kısa bir süre sonra, bu başarıyla birlikte Ipone, yetişkinlere yönelik bir strateji daha oluşturur. Bunun için, ilk olarak tamamen motosikletler için özel olarak tasarlanmış yağlarını piyasaya sürer. 2003 yılında Ipone, Yamaha ile ortaklık imzalar ve markanın adı Stéphane Peterhansel, Richard Sainct ve hatta Cyril Despres gibi prestijli sürücülerin yarış motorlarının üzerinde boy gösterir. Dakar'da kazanılan birçok zafer ve Yamaha’nın dayanıklılığı ile birlikte Ipone markası ün kazanır.

 

 

Sınırları aşan bir marka

 

Bugün, Ipone motosiklet bakımına özel ürünler üretmekte ve motor severler ile buluşturmaktadır. 2003 yılından bu yana Ipone, ürünlerini otuz ülkeye dağıtmakta ve World Superbike, Paris Dakar, Red Bull Romaniacs gibi birçok motosiklet yarışında yer almaktadır.